آسمان آبی تیارا

شرکت آسمان آبی تیارا مفتخر به توزیع انواع سموم (گیاهی - جانوری) و ادوات کشاورزی،

همواره در جهت ارائه خدمات صادقانه درتحقق اهداف مشتری مداری و

با شعار کیفیت برتر،قیمت مناسب تر و شرایط مطلوب تر در خدمت مشتریان محترم میباشد.

تراژدی موشها و کلاغها در تهران

شاید خیلی ها تهران را به آلودگی هوا و ترافیک شناخته باشند، اما تهران مشخصات دیگری هم دارد. مردم پایتخت با 30میلیون موش و ده ها هزار کلاغ هر روز زندگی می کنند.

به گزارش تهران پرس، شاید خیلی ها تهران را به آلودگی هوا و ترافیک شناخته باشند، اما تهران مشخصات دیگری هم دارد. مردم پایتخت با 30میلیون موش و ده ها هزار کلاغ هر روز زندگی می کنند. در این خصوص اقدامات شهرداری تهران هیچ کمکی به کنترل جمعیت این دو مزاحم نکرده است و هر روز جمعیت آنها بیشتر و موش ها چاق تر می شوند. عدم رفتار مناسب شهروندی از سوی مردم و ریختن زباله ها به جوی ها و خیابان ها باعث رشد تعداد کلاغ ها و موش ها شده است. به گفته شهردار سابق منطقه یک تهران که منطقه ای اشرافی می باشد، حدود یک سوم زباله های این ناحیه از داخل جوی ها جمع آوری می شود. از طرف دیگر کلاغ ها هم زباله خوار هستند و البته غذای مورد علاقه شان موش است. مردم برای موش ها غذا تولید می کنند و کلاغ ها موش ها را می خورند. چرخه خطرناکی که در تهران به وجود آمده است و مسوولان خبری از آن ندارند.

مرتضی مغازه ای، در خیابان ولیعصر دارد. او دراین مورد گفت: «گاهی اوقات که بیکار می شویم و در پیاده رو ایستادیم، این موش ها را می بینیم که به دنبال غذا روی زمین می آیند و به سرعت به جای خود برمی گردند. تعدادشان زیاد شده است. قبلا این همه نبود و حتی به این بزرگی هم نبودند.» این نظر خیلی از مردم خیابان ولیعصر است. علاوه بر موش ها، کلاغ های تهران هم به خاطر کاشت بیش از اندازه درختان کاج زیاد شده اند. کلاغ موجود زباله خواری است که می تواند همانند موش از هر چیزی تغذیه کند. زیاد شدن تعداد کلاغ ها با توجه به آلودگی هوای تهران که اجازه زندگی به پرنده دیگری را نمی دهد نگران کننده است. این در حالی است که چند سال پیش حتی کلاغ ها هم از دست آلودگی تهران دست به مهاجرت زدند اما حالابه تازگی با راه اندازی دریاچه های شهری و کاشتن درخت تعداد آنها زیاد شده است.

30میلیون موش زیرپای تهران

اقدامات شهرداری چه بوده است؟

محیط زیست می تواند بسیار خطرناک باشد. در سرشماری که نزدیک به سه سال پیش توسط شهرداری تهران انجام شد تعداد آنها را سه برابر مردم تهران تخمین زده بودند. یعنی امروز حدود 30 میلیون موش در زیر خیابان های تهران زندگی می کنند. موش ها درهرجایی که حرکت می کنند از خود اثری به جای می گذارند که موش دیگری اگر از آن ناحیه رد شود، متوجه حضور همنوع خودش می شود. این از مخرب ترین نوع حیوانات برای شهر است.

رضا، فروشنده ای در خیابان انقلاب است، او درباره موش ها گفت: نخستین باری که این موش ها را دیدم به چند سال قبل برمی گردد، خیلی اندازه معقولی داشتند و زیاد هم نبودند. اما چند روز پیش که یکی از آنها را دیدم، ترسیدم، موش بسیار بزرگی بود که مدت زیادی در پیاده رو می چرخید. به نظرم باید هر چه سریع تر برای کنترل جمعیت آنها اقدام شود.امیرحسن جعفری، قائم مقام ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در گفت وگو با «اعتماد» درباره موش های تهران گفت: «شهرداری تهران اقدامات مشخصی که در دنیا برای کنترل موش ها وجود دارد را انجام می دهد. شهرداری به سه روش مبارزه فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی موش ها را نابود می کند. در مبارزه شیمیایی از سم هایی استفاده می کنیم که موش بعد از چند روز می میرد، زیرا اگر موش ها متوجه شوند که غذایی آنها را به سرعت از بین می برد از آن استفاده نمی کنند. به همین خاطر ما برای این مساله از سم های تاخیری استفاده می کنیم. آنها زیرزمین بعد از چند روز دفن می شوند که هیچ گونه آلاینده و خطری برای محیط زیست ندارد. در روش فیزیکی شهرداری عده ای را مسوول گشت زنی کرده است تا با سیمان حفره ها و شکستگی ها را درست کنند و به نوعی زیستگاه موش را از بین ببرند. در روش مکانیکی هم از تله و تفنگ بادی استفاده می کنیم که برای تفنگ بادی نیروی انتظامی با مردم همکاری می کند.»

موش ها و زباله ها غذای مورد علاقه کلاغ ها

کهرم درباره حضور کلاغ ها در شهر گفت: «برای کنترل جمعیت کلاغ ها باید کمتر زباله تولید کنیم. هر چقدر زباله بیشتر باشد این پرنده هم بیشتر است. البته کلاغ به اندازه موش برای محیط زیست آسیب به حساب نمی آید، اما ممکن است در بعضی نقاط به دنبال فرزند خود بگردد که باعث آسیب به انسان ها می شود. آسیب کلاغ ها بیشتر به این خاطر است که از هر چیزی تغذیه می کند. البته این را باید گفت که به خاطر هوای تهران پرنده های دیگر کمتر می توانند زندگی کنند.»کارشناسان جانورشناس معتقدند که اگر پای یکی از کلاغ ها در اثر تصادفی بشکند یا آسیب ببیند، کلاغ های دیگر به محض اینکه صدایش را شنیدند، به طرفش می آیند، زخمش را تسکین داده و به او کمک می کنند تا پرواز کند. اگر کسی برای خارج کردن جوجه ها به لانه کلاغ ها نزدیک شود، پدر و مادر آنها با فریاد، کلاغان دیگر را به کمک می طلبند و البته کلاغ ها برای شکار موش ها از هر تله یی استفاده می کنند زیرا موجود مورد علاقه شان است.

    

مبارزه شیمیایی با موش ها

مبارزه شیمیایی مکمل سایر شیوه های مبارزه با موش همواره مد نظر برنامه ریزان و سیاستگذاران امر مبارزه بوده است اما آنچه تاکنون این شیوه مبارزه را از مسیر اصلی و جایگاه واقعی خود دور کرده تاکید بیش از اندازه روی این شیوه مبارزه و به فراموشی سپردن دیگر شیوه ها است. سموم موش کش در شهر تهران از نوع ضد انعقادی نسل جدید با ماده موثر برودیفاکوم به دلایلی توصیه می شود. برودیفاکوم نسبت به سایر سموم ضد انعقادی نیمه عمر طولانی تری در بدن موش دارد، برودیفاکوم برای موش ها سم قوی به شمار رفته به طوری که نتیجه مصرف یک وعده از آن سم منجر به مرگ جونده خواهد شد. برودیفاکوم در محیط مقاوم بوده به طوری که در معرض تابش مستقیم خورشید تا 30 روز بدون تغییر باقی می ماند. برودیفاکوم نسبت به سایر سموم خطر کمتری برای انسان دارد.

سم کلرات از نسل دوم ترکیبات کشنده جوندگان بوده و موثر در مواردی است که مقاومت به مشتقات وارفارین و کلرو فاسینون مشاهده می شود، حاوی بایترکس ماده ناسازگار با ذائقه انسان است.

سم فاکورات: این سم ساخت کشور ایتالیا بوده و دارای رتبه بندی درجه یک از سازمان بهداشت جهانی است (جهت مبارزه با موش). ماده اصلی سم موش کش فاکورات ماده ضد انعقاد برودیفاکوم بوده که علیه جوندگان مقاوم به سایر ضد انعقادها کاملاموثر است. در ترکیب حبه های موش کش فاکورات ماده موثر برودیفاکوم 0/500 گرم و ماده جذب کننده در آن تا 100 گرم موجود است. جعفری، قائم مقام ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه صحبت هایش درباره نژاد این موش ها و مقدار وزن آنها گفت: «مردم به اشتباه به این موجودات موش می گویند اینها رت هستند و نژاد آنها این گونه درشت هیکل است. وزن آنها بیشتر از 600 -500 گرم نیست. قرار است به زودی با تشکیل گروهی مطالعاتی تعداد دقیق موش های تهران تخمین زده شود تا اقدامات مناسب و مطمئنی را انجام دهیم.»

    

راه حل نهایی چیست؟

اما کهرم، مشاور رییس سازمان محیط زیست درباره علت بزرگ شدن موش ها می گوید: «موش ها از تنها چیزی که می ترسند، آنفلوآنزا است که احتمال دارد بچه های آنها به آن مبتلا شوند. به همین خاطر سعی می کنند که با افزایش وزن خود، حرارت بیشتری در بدن شان بماند که سرما نخورند. زمانی که آقای بافنده شهردار منطقه یک تهران بود اعلام کرد که یک سوم زباله های این منطقه را از داخل جوی ها جمع آوری می کنند. اگر کمی دقت کنیم متوجه می شویم که منطقه یک تهران اشرافی ترین منطقه تهران است. رفتار شهروندی و شهری مردم خود ما با ریختن زباله ها به داخل معابر باعث افزایش این موجودات می شود. ما برای آنها غذا می ریزیم و آنها هم رشد می کنند و تکثیر می شوند. موش های تهران به خاطر اینکه از سرمای تهران در امان بمانند دچار یک جهش ژنتیکی شده اند. شهرداری هیچ موفقیتی نداشته است، باید رفتار شهروندان را درست کرد تا بتوانیم جمعیت موش ها را کنترل کنیم. این را باید بدانیم که هیچ وقت از دست موش ها در امان نخواهیم ماند. وقتی در افغانستان تله موش چهار هزار ساله پیدا می شود، باید به دنبال روش های جدیدی برای کنترل آنها باشیم.»

مطالب عمومی

  • (Musmusculus) موش خانگی +

    موشهای خانگی قابلیت فوق العاده ای برای تطابق با محیط های مختلف دارندو درطول سال در داخل ساختمانها زادو ولد Read More
  • (Rattus Rattus ) موش سقف +

    این موش به موش سقف یا موش انباری یا موش سیاه یا موش كشتی نیز شهرت دارد .این موش بسیار Read More
  • (Rattus Norvegicus) مـوش فاضلاب +

    این موشها در بخشهای سطحی و پایین ساختمانها فاضلابها انبارهای مواد غذایی و كالا و كارخانجات صنعتی و غیره زندگی Read More
  • 1